Τρίτη 3 Ιουλίου 2018

ΣΚΟΡΑΡΕΙ Ο ΚΕΪΝ ΠΑΝΗΓΥΡΙΖΕΙ Η ΚΟΛΟΜΒΙΑ

Ούτε από πριν να το είχαμε δει το Βέλγιο-Ιαπωνία χτες αφού βγάλαμε το over 3,5,τους σκόρερ Ινούι, Βερτόγκεν και το σκορ 3-2. Τα χρειάστηκαν οι Βέλγοι και ήταν τυχεροί που βρήκαν απέναντι τους την Ιαπωνία που δεν έχει καθόλου σκοπιμότητα στο παιχνίδι της...με οποιαδήποτε άλλη ομάδα δεν θα έβαζαν ποτέ το τρίτο γκολ....ο Μαρτίνεθ πάντως όπως δήλωσε και ο ίδιος τα είδε όλα ρόδινα, αλλά αν πάει με τον ίδιο σχηματισμό και τα ίδια πρόσωπα απέναντι στην Βραζιλία θα φάει τέσσερα γκολ. Και το άλλο ματς κύλησε όπως το περιμέναμε αλλά ο Φιρμίνιο στο 89' μας χάλασε το 1-0. Η Βραζιλία έκανε ακόμη μία σοβαρή εμφάνιση. Σήμερα η μέρα είναι δύσκολη, αρχικά στο ευρωπαϊκό ντέρμπι έχουμε το απόλυτο 50-50. Το βράδυ θέλουμε να περάσει η Κολομβία με γκολ του Φαλκάο αλλά να βάλει και δύο γκολ ο Κέιν...

ΚΟΛΟΜΒΙΑ-ΑΓΓΛΙΑ G/G: Έδειξαν χαρακτήρα οι Κολομβιανοί και παρά την ήττα στην πρεμιέρα με δύο νίκες στην συνέχεια πήραν την πρώτη θέση. Απέναντι στην Σενεγάλη πάντως στο πρώτο ημίχρονο έκαναν κακή εμφάνιση με τον Χάμες να αποχωρεί ήταν φανερή η αδυναμία στην κυκλοφορία της μπάλας. Ο ηγέτης αυτής της ομάδας το πιο πιθανόν είναι ότι δεν θα αγωνιστεί ούτε σήμερα, κάτι που κάνει πολύ δύσκολο το έργο της Κολομβίας, χωρίς αυτόν υπάρχει πρόβλημα στην δημιουργία και το παιχνίδι θα πάει αναγκαστικά στα άκρα. Η Αγγλία τα πάει καλά μέχρι τώρα αλλά Παναμάς, Τυνησία και το φιλικό με το Βέλγιο δεν είναι και το καλύτερο δείγμα για να βγουν ασφαλή συμπεράσματα. Ο Κέιν πάντως είναι σε εκρηκτική κατάσταση και αυτό ίσως είναι αρκετό από μόνο του... Τώρα στοιχηματικά, θέλουμε να περάσει η Κολομβία την έχουμε στα μακροχρόνια να φτάσει στον ημιτελικό, αν γίνεται και με 2 γκολ Φαλκάο για να περάσει τον Μίνα...Επίσης όμως θέλουμε να βάλει και 2 γκολ ο Κέιν αφού θα αποκλειστεί η Αγγλία να πάει στα 7 για να τον βγάλουμε πρώτο σκόρερ. Ουσιαστικά θέλουμε ένα 3-2 σκορ και Φαλκάο, Κέιν από δύο γκολ. Πολλά θέλουμε έ;
Εκτός από όλα αυτά που θέλουμε να βγουν θα πάμε με το γκολ-γκολ, ακόμα και χωρίς τον Χάμες η Κολομβία έχει την ποιότητα να σκοράρει, ενώ δύσκολα θα κρατήσει στο μηδέν τον αφηνιασμένο Κέιν.

ΣΟΥΗΔΙΑ-ΕΛΒΕΤΙΑ Χ: Ευρωπαϊκό ματς και όλα δείχνουν ότι θα κριθεί στις λεπτομέρειες. Η Σουηδία έκανε επιβλητική εμφάνιση κόντρα στο Μεξικό, με όπλο τις φυσικές δυνάμεις και τα τρεξίματα έφτασε εύκολα στην πρόκριση και το 3-0. Το ποδόσφαιρο που παίζουν οι Σκαδιναβοί είναι βαρετό...με αυτό το 4-4-2, αλλά έχουν master πλέον στην εφαρμογή του και όσοι αγωνίζονται είναι απολύτως πιστοί στο πλάνο του προπονητή. Η Ελβετία έδειξε χαρακτήρα παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με Βραζιλία και Σερβία έμεινε αήττητη και πήρε την πρόκριση. Μεγάλο πρόβλημα πάντως η θέση του σέντερ φορ...ενώ και στην άμυνα έκανε νερά, δέχτηκε συνολικά 4 γκολ ενώ η Κόστα Ρίκα είχε και δύο δοκάρια, σήμερα μάλιστα θα λείψουν ο αρχηγός Λιχτστάινερ και ο στόπερ Σαρ. Οι Σουηδοί ίσως αδικούνται από τις αποδόσεις και αυτό το 3,10 στην νίκη τους αλλά η αναμέτρηση μυρίζει πολύ ισοπαλία, παράταση και πέναλτι, ίσως και 0-0.