Τρίτη 27 Οκτωβρίου 2015

Η ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΣΕΦΙΛΝΤ, Η ΟΡΓΗ ΤΟΥ ΖΟΖΕ ΚΑΙ ΤA MIND GAMES ΤΟΥ ΠΕΠ

Συνεχίσαμε το καλό σερί και χτες αφού βγάλαμε τα 3 από τα 4 οver με την Λοκομοτίβ να μας τα χαλάει αφού δέχτηκε 2 γκολ από την Ροστόφ χωρίς να πετύχει...ή μάλλον σκόραρε και μάλιστα με τον Νιάς που θα μας πλήρωνε και την τριάδα των anytime scorer όμως ο ρέφερι της αναμέτρησης ανακάλυψε επιθετικό φάουλ... Δεν γκρινιάζουμε και συνεχίζουμε σήμερα με Λιγκ Καπ Αγγλίας και κύπελλο Γερμανίας.

BOΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ-ΜΠΑΓΕΡΝ Χ ΗΜΙΧΡ. : Πρόωρος τελικός στο κύπελλο Γερμανίας με την κάτοχο του τίτλου Βόλφσμπουργκ να έχει δύο σερί νίκες σε τελικούς απέναντι στους Βαυαρούς (κύπελλο και Σούπερ Καπ) πριν έρθει ο Λεβαντόφσκι... πριν δύο μήνες περίπου για να γνωρίσει ταπεινωτική ήττα με 5-1 στο Μόναχο. Ο Γκουαρντιόλα χαρακτήρισε το σημερινό ματς ως το πιο κρίσιμο της σεζόν... θέλοντας να δώσει επιπλέον κίνητρο στους ποδοσφαιριστές του, ενώ τόνισε πως δεν θα έχει τελείως επιθετική φιλοσοφία η εντεκάδα του. Οι γηπεδούχοι είναι δεδομένο πως θα δυσκολέψουν την Μπάγερν, όμως δύσκολα θα βγουν να την κοντράρουν στα ίσια...θα το πάνε στα μουλωχτά, οπότε η πιθανότητα στα πρώτα 45 λεπτά οι δύο ομάδες να παίξουν χωρίς ρίσκο είναι πολλές και το 2,50 στο Χ ημίχρονο δελεάζει, άλλωστε και ρυθμό να έχει από την αρχή δεν αποκλείεται να δούμε 1-1 σκορ ημιχρόνου.

ΣΤΟΟΥΚ-ΤΣΕΛΣΙ 2: Nέα ήττα για την Τσέλσι από την Γουέστ Χαμ και η καταστροφική χρονιά για την πρωταθλήτρια συνεχίζεται. Αυτήν την φορά πάντως ο Μουρίνιο είχε δίκιο να φωνάζει αφού ακυρώθηκε κανονικό γκολ του Φάμπρεγκας ως οφσάιντ και η δεύτερη κίτρινη στον Μάτιτς ήταν αυστηρή. Ο Πορτογάλος μάλιστα δεν φώναζε... απλά, αλλά μπούκαρε και στα αποδυτήρια των διαιτητών με αποτέλεσμα να δει το δεύτερο ημίχρονο από την κερκίδα παρέα με τους οπαδούς των σφυριών. Αγωνιστικά η Τσέλσι δεν υστερούσε από την Γουέστ Χαμ ακόμα και όταν έπαιζε με παίκτη λιγότερο. Με την διαφορά στο πρωτάθλημα να έχει ξεφύγει το Λιγκ Καπ είναι πλέον προτεραιότητα για τους Μπλε, η Στόουκ έχει ποιότητα επιθετικά αλλά και κενά στην άμυνα που πλήρωσε στην πρόσφατη εντός έδρας ήττα από την Γούοτφορντ. Κάθε ματς είναι τελικός για τους παίκτες του Μουρίνιο και θα ποντάρουμε στο διπλό του 2,20...

ΣΕΦΙΛΝΤ ΓΟΥΕΝΣΤΕΪ-ΑΡΣΕΝΑΛ 1: Από τις πιο ιστορικές ομάδες στην Αγλλία η Σέφιλντ με 4 πρωταθλήματα, 3 κύπελλα και 1 Λιγκ Καπ. Την φετινή χρονιά βρίσκεται στην Championship και τρέχει ένα αήττητο 8 αγωνιστικών που την έχει φέρει κοντά στα πλέι οφ, ενώ στον προηγούμενο γύρο του Λιγκ Καπ πέράσε με διπλό επί της Νιουκάστλ στο Σεντ Τζέιμς Παρκ. Η Άρσεναλ παίζει στα κόκκινα (Μπάγερν, Έβερτον το Σάββατο στην Ουαλία με Σουόνσι) ο Βενγκέρ έχει απουσίες αλλά έτσι και αλλιώς στο Λίγκ Καπ κάνει πάντα rotation και δεν φοβάται να βάλει ακόμα και πιτσιρικάδες από την δεύτερη ομάδα. Όπως γράψαμε και λίγο πιο πάνω οι εκπλήξεις είναι συχνό φαινόμενο στα κύπελλα στην Αγγλία...παραμονεύουν