Τρίτη 6 Μαΐου 2014

Η ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑ ΤΗΣ ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ ΚΑΙ ΤΟ ΚΛΑΜΑ ΤΟΥ ΣΟΥΑΡΕΖ

Η Κρίσταλ Πάλας με μια εντυπωσιακή αντεπίθεση στα τελευταία λεπτά κατάφερε να ισοφαρίσει την Λίβερπουλ που ήταν μπροστά στο σκορ με 0-3, βάζοντας ουσιαστικά τέλος στις ελπίδες των ”reds” για τον τίτλο. Δεν άντεξε στο τέλος ο Σουάρεζ και έβαλε τα κλάματα.

Η Λίβερπουλ με τα γκολ των Άλεν 18, Στάριτζ 53′ και Σουάρεζ 55′ είχε βάλει τις βάσεις για μια νίκη που την κρατούσε ζωντανή στην μάχη του τίτλου, ψάχνοντας μάλιστα και παραπάνω γκολ για την περίπτωση της ισοβαθμίας με την Σίτι. Οι γηπεδούχοι όμως δεν το έβαλαν κάτω και κατάφεραν μέσα σε 9 λεπτά να φέρουν το ματς στα ίσια… Ντιλέινι στο 79′ και ο Γκέιλ στο 81′ και στο 89′ οι σκόρερ για τους γηπεδούχους. Πλέον η Λίβερπουλ για να κατακτήσει το πρωτάθλημα θέλει νίκη την τελευταία αγωνιστική επί της Νιουκάστλ, αλλά και μία ήττα για την Μάντσεστερ Σίτι στα δύο εντός έδρας ματς με Άστον Βίλα και Γουέστ Χαμ.