Δευτέρα 14 Ιανουαρίου 2013

Η ΚΟΡΥΦΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΙΑ...

τα πανηγύρια στο γκολ

Τεράστια και δίκαιη  νίκη με 1-0 για την Ελπίς στο μεγάλο ντέρμπι με τον πρωτοπόρο στο πρωτάθλημα Φοίνιξ Νικήτης. Η Ελπίς ήταν από το πρώτο δευτερόλεπτο του αγώνα κυρίαρχος στον αγωνιστικό χώρο,με τους παίχτες της να είναι σίγουροι και πολύ παθιασμένοι σε όλες τις φάσεις του ματς.Μόλις στο 3' λεπτό έγινε η πρώτη φάση του ματς,ο Βούλγαρης κυνήγησε μια χαμένη μπαλιά με τον τερματοφύλακα της Νικήτης να χάνει τη μπάλα μέσα από τα χέρια του..και τον παίχτη-προπονητή της ομάδας να κάνει την προβολή...ο διαιτητής σφύριξε φάουλ αλλά η απόφαση χωράει πολύ συζήτηση.
Ο Βούλγαρης πάντως δεν πτοήθηκε και στο 17' λεπτό πέτυχε ένα καταπληκτικό γκολ.Μετά από κόρνερ του Κυργιαφίνη Γ. έπιασε φοβερό εναέριο γυριστό σουτ στη κίνηση και έστειλε τη μπάλα στο βάθος της εστίας.Μετά από 10 λεπτά χάθηκε πολύ μεγάλη ευκαιρία από τον Πιπερά. Ο Βουλγαρης έκανε όμορφη προσπάθεια από δεξιά απέφυγε 2 παίχτες και έβγαλε τον Πιπερά φάτσα με τον τερματοφύλακα που απέκρουσε ενστικτωδώς το πλάσε του.Στα υπόλοιπα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου κυριάρχησαν η δύναμη και οι προσωπικές μονομαχίες με την Νικήτη στην κυριολεξία να μην μπορεί να αλλάξει δεύτερη μπαλιά τελειώνοντας το πρώτο ημίχρονο χωρίς την παραμικρή υποψία ευκαιρίας για αυτήν.Το πρώτα 25 λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου δεν είχαν κάτι το ιδιαίτερο με την Νικήτη να προσπαθεί να φτάσει στα καρέ με ανορθόδοξο τρόπο,το παιχνίδι έγινε πιο σκληρό και υπήρχαν αρκετές δυνατέ μονομαχίες.Η παρουσία των δύο πύργων της Ελπίς Γκλάβα και Αστεριάδη ήταν εξαιρετική αφού δεν έχασαν ούτε μία μονομαχία και δεν άφηναν περιθώρια στους αντίπαλους επιθετικούς.Στο 70' λεπτό πέρασε ως αλλαγή ο Κυργιαφίνης Δ. για να δέσει ακόμα πιο πολύ η αμυντική λειτουργία της ομάδας.Στο 80' λεπτό ήρθε και η αποβολή για τους φιλοξενούμενους αφού ο διαιτητής έβγαλε δεύτερη κίτρινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα στο Βουλγαρη. Ο Τσεπάνης στο ντεμπούτο του έχασε μια μοναδική ευκαιρία όταν εκμεταλλεύτηκε ένα λάθος στην άμυνα  και βγήκε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα χωρίς το πλάσε του να βρει στόχο.Η μοναδική στιγμή που η πρωτοπόρος απείλησε τον τερματοφύλακα της Ελπίς Τσίκουλα έγινε στο 88' . Ο αμυντικός χαφ της Νικήτης βρήκε αρκετό χώρο έξω από την περιοχή της ομάδας και έκανε ένα ωραίο σουτ που απέκρουσε με δυσκολία ο Τσίκουλας που πρόλαβε να ξανασηκωθεί και αποκρούσει στην επαναφορά το πλάσε που έκαναν οι παίχτες της Νικήτης από απόσταση αναπνοής.Τα υπόλοιπα λεπτά ροκανίστηκαν εύκολα και η Ελπίς έφτασε σε μια πάρα πολύ σημαντική νίκη που μείωσε την διαφορά από την σημερινή της αντίπαλο στους δύο πόντους.
Όλοι στην ομάδα ήταν πολύ καλά προετοιμασμένοι για αυτό το μεγάλο ματς και δεν άφησαν σε κανένα σημείο τη Νικήτη να πιστέψει ότι μπορεί να φύγει από το γήπεδο χωρίς να ηττηθεί. Το ματς γενικά δεν ήταν θεαματικό αλλά είχε πολύ πάθος και δύναμη και κρίθηκε στην αποφαστικότητα που είχαν οι παίχτες της Ελπις.
Στο γήπεδο υπήρχε αρκετός κόσμος που  με το τύμπανο,τις κόρνες και τα καπνογόνα έδωσαν ώθηση στην ομάδα.
Ο διαιτητής της αναμέτρησης Γρεβένης ήταν πολύ καλός,κράτησε το παιχνίδι όταν πήγε να ξεφύγει και για το μόνο που ελέγχεται είναι η φάση του ακυρωθέν γκολ που είναι σίγουρα πολύ αμφισβητούμενη.

ΣΥΝΘΕΣΗ: ΤΣΙΚΟΥΛΑΣ, ΓΚΡΙΛΗΣ Κώστας, ΓΚΛΑΒΑΣ, ΑΣΤΕΡΙΑΔΗΣ, ΑΓΓΕΛΗΣ, ΛΙΟΛΙΟΣ Μήτσος, ΚΥΡΓΙΑΦΙΝΗΣ Γιάννης , ΚΥΡΓΙΑΦΙΝΗΣ Νίκος (ΚΥΡΓΙΑΦΙΝΗΣ Δημήτρης), ΣΟΥΣΟΥΡΑΣ (ΤΣΕΠΑΝΗΣ Δημήτρης), ΠΙΠΕΡΑΣ (ΛΙΟΛΙΟΣ Δημητράκης), ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ

ΥΓ  η λέξη άνοδος ακούστηκε πολλές φορές...σήμερα

ΚΡΙΤΙΚΗ ΠΑΙΧΤΩΝ ΤΣΙΚΟΥΛΑΣ: πολύ καλή εμφάνιση,σταθερός και με σιγουριά ήταν εκεί όποτε χρειάστηκε.Φοβερή η διπλή απόκρουση στο τέλος. ΑΓΓΕΛΗΣ : η απουσία του Παπαγεωργείου τον έφερε στην άγνωστη για αυτόν θέση του αριστερού μπακ.Ο προπονητής τον είχε προετοιμάσει και τον δοκίμασε στην θέση στα φιλικά που έγιναν στις γιορτές.Δεν είχε πολλά προβλήματα κανά δύο φορές έχασε προσωρινά τον αντίπαλο του αλλά δίορθωσε το λάθος,έβγαζε σωστά τη μπάλα από την άμυνα. ΓΚΡΙΛΗΣ: απροσπέλαστος αμυντικά δεν δημιουργήθηκε ο παραμικρός κίνδυνος από την πλευρά του,δεν χρειάστηκε να ανέβει πολύ μπροστά αφού η ομάδα κέρδιζε από νωρίς...είχε και μια έξυπνη σέντρα σουτ που δυσκόλεψε τον αντίπαλο γκολκίπερ. ΓΚΛΑΒΑΣ: πραγματικά άψογος,δεν έχασε ούτε μία μονομαχία,ήταν ψύχραιμος γύριζε τη μπάλα με το κεφάλι στον τερματοφύλακα με άνεση Μπεκενμπάουερ,συνεργάστηκε άφογα με τον Αστεριάδη...θύμισε Γκλάβα παλιών χρόνων. ΑΣΤΕΡΙΑΔΗΣ: το μυαλό της άμυνας,κατεύθυνε με μαεστρία την αμυντική τετράδα,φώναζε όποτε χρειαζόταν,έβγαινε πρώτος στην μπάλα...και ήταν πάντα κίνδυνος σε όλα τα στημένα επιθετικά. ΛΙΟΛΙΟΣ Δ.Μεγάλος: πάρα πολύ καλή εμφάνιση,έδωσε άπειρες μάχες με τα χαφ της Νικήτης παίζοντας με πάθος και δύναμη.Είχε και δύο τρεις  λάθος τοποθετήσεις αλλά κυρίως λόγω της απειρίας του... ΚΥΡΓΙΑΦΙΝΗΣ Γ.: πραγματικό τρεχαντήρι ο αρχηγός της ομάδας,δεν άφησε εκατοστό του γηπέδου απάτητο.Βοηθούσε πάντα στα μαρκαρίσματα ντουμπλάροντας τους συμπαίχτες του. Ήταν ο εκτελεστής όλων των στημένων που δημιουργούσαν κινδύνους.Πολύ σοβαρός και στις αντιδράσεις του σήμερα βοήθησε στο να διατηρήσει την ηρεμία της η ομάδα. ΚΥΡΓΙΑΦΙΝΗΣ Ν.: έκανε αρκετές κούρσες από τη δεξιά πτέρυγα,είχε πάθος στο παιχνίδι του και γενικά δεν υστέρησε στο παιχνίδι του χωρίς όμως να εντυπωσιάσει. ΣΟΥΣΟΥΡΑΣ: είχε και καλές και κακές στιγμές.Κρατούσε τη μπάλα με όμορφο τρόπο αλλά οι μερικές φορές ταλαιπωρούσε την μπάλα παραπάνω από ότι έπρεπε.Φαίνεται σε μερικές φάσεις να είναι επηρεασμένος ακόμα από τον τραυματισμό του αφού δεν μπαίνει δυνατά στις φάσεις. ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ: έστησε και προετοίμασε την ομάδα ψυχολογικά την ομάδα για αυτό το ντέρμπι με άψογο τρόπο.Φαινόταν από το πρώτο λεπτό ότι οι παίχτες του ήξεραν ακριβώς τι πρέπει να κάνουν στο χορτάρι...στα συν και το γκολ από στημένο που είναι δουλεμένο στην προπόνηση.Οι αλλαγές έγιναν στο σωστό χρόνο και βοήθησαν την ομάδα.Αγωνιστικά τώρα έκανε τη διαφορά στο επιθετικό παιχνίδι της ομάδας.Ότι καλό γινότανε επιθετικά είχε αυτόν πρωταγωνιστή με αποκορύφωμα βέβαια τη γκολάρα που έβαλε...πραγματικό highlight.Έφαγε πολλές κλωτσιές και κέρδισε πάρα πολλά φάουλ. ΠΙΠΕΡΑΣ: το περίεργο είναι ότι δεν σκόραρε...έδωσε ότι είχε και δεν είχε στο χορτάρι και πάλεψε με τα αντίπαλα στόπερ σαν σκύλος.Δεν είναι τυχαίο ότι αποθεώθηκε από όλη την κερκίδα όταν έγινε αλλαγή στις καθυστερήσεις. ΚΥΡΓΙΑΦΙΝΗΣ Δ.: μπήκε στο 70' λεπτό για να βοηθήσει αμυντικά και το κατάφερε με την πληθωρική του παρουσία. ΤΣΕΠΑΝΗΣ: ντεμπούτο για το μεταγραφικό απόκτημα του Ιανουαρίου,στα 10 λεπτά που αγωνίστηκε κατάφερε να κάνει μια καλή ευκαιρία εκμεταλλευόμενος την ταχύτητα του. ΛΙΟΛΙΟΣ Δ. Μικρός: έπαιξε 2 λεπτά και δεν μπορεί να κριθεί. MVP από μισό ο Βούλγαρης με τον Γκλάβα...