Παρασκευή 9 Σεπτεμβρίου 2011

Ισόπαλο το ντέρμπι, σκόραρε ο Σισέ!(video)

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι, Μίλαν και Λάτσιο έμειναν στο 2-2 που είχε διαμορφωθεί από το πρώτο ημίχρονο και έδειξαν πως το φετινό πρωτάθλημα θα παρουσιάσει μεγάλο ενδιαδέρον... Γκολ ο Σισέ στο ντεμπούτο του.

Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ εντυπωσιακά και κόντρα στις προβλέψεις, καθώς με τη συμπλήρωση 20 λεπτών οι φιλοξενούμενοι είχαν πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων. Τα δύο μεταγραφικά αποκτήματα της Λάτσιο, Κλόζε και Σισέ σκόαραρν στο 12ο και στο 21ο λεπτό αντίστοιχα και έδειξαν πως θα πάρουν μόνοι τους ένα σημαντικότατο «διπλό», αλλά η πρωταθλήτρια δεν είχε πει την τελευταία της λέξη.
Μέσα σε τέσσερα λεπτά, οι Ιμπραΐμοβιτς και Κασάνο έφεραν το ματς στα ίσια και έδειξαν πως με τον κόσμο και την ευτοπεποίθηση στο πλευρό τους, εύκολα ή δύσκολα θα γυρνούσαν το ματς.

Στην επανάληψη, όμως, αμφότερες οι ομάδες ήταν πιο προσεκτικές και προσπαθούσαν με αντεπιθέσεις να «κλέψουν» τη νίκη.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Αλέγκρι έκανε πιο επιθετική την ομάδα του, ενώ η Λάτσιο έπαιξε με τον πρώην άσο του Παναθηναϊκού ως μοναδικό προωθημένο. Η κούραση, αλλά και το γεγονός ότι ακολουθούν ευρωπαϊκά παιχνίδια φρέναρε τους δύο μονομάχους, οι οποίοι βάσει την εξέλιξη της αναμέτρησης, έμειναν ικανοποιημένοι από το βαθμό της ισοπαλίας.