Πέμπτη 28 Ιουλίου 2011

SUPER CUP ΓΑΛΛΙΑΣ ΜΕ ΥΠΕΡΘΕΑΜΑ ΓΚΟΛ

Τον πρώτο τίτλο της χρονιάς πανηγύρισε η Μαρσέιγ, η οποία επικράτησε της Λιλ με σκορ 5-4 στον τελικό του Σούπερ Καπ.

Για 85 λεπτά το τρόπαιο βρισκόταν στα χέρια των νταμπλούχων Γαλλίας, στο 92’ όλοι περίμεναν τα πέναλτι με το σκορ να είναι στο 4-4, αλλά στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Αγιού πέτυχε το νικητήριο γκολ.

Πολύ δυνατό το ξεκίνημα στον τελικό για τη Λιλ, η οποία άνοιξε το σκορ μόλις στο 9ο λεπτό με τον Μπαλμόν, ενώ ο Αζάρ στο 57’ έκανε το 2-0. Η Μαρσέιγ κατάφερε να μειώσει με τον Αγιού στο 71’, αλλά ο Σο ένα λεπτό αργότερα έδωσε και πάλι προβάδισμα δύο γκολ στην ομάδα του.

Όλα έδειχναν πως ο τίτλος κατέληγε στους «λιλουά», οι Μασσαλοί μέσα σε δύο λεπτά έφεραν το ματς στα ίσα με τους Μορέλ (85’) και Ρεμί (87’), ενώ ο Αγιού με πέναλτι στο 90’, έδωσε στην ομάδα του -για πρώτη φορά στην αναμέτρηση- το προβάδισμα. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπάσα έκανε το 4-4 για τη Λιλ, για να δώσει το τρόπαιο στη Μαρσέιγ ο Αγιού με το τρίτο προσωπικό του τέρμα, τρία λεπτά αργότερα.